PL
Show menu

Aktywność fizyczna

Fizyczne spadki aktywność i zachowania osiadłych wzrasta wraz z wiekiem. sprawności fizycznej, mobilność i zdolność do wykonywania codziennych czynności nie ponosi również z wiekiem. Regularna aktywność fizyczna może pomóc w odwróceniu związanego z wiekiem spadku sprawności fizycznej i psychicznej.Regularna aktywność fizyczna jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możemy zrobić dla naszego zdrowia. To może zapobiec wielu problemów zdrowotnych, które wydają się pochodzić z wiekiem. Pomaga także mięśnie stają się silniejsze, dzięki czemu można robić z dnia na dzień działalności, bez uzależnienia od innych.Pamiętaj, że nie robi każda aktywność fizyczna może być złe dla ciebie, bez względu na swój wiek lub stan zdrowia. Niektóre aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna.            Zalecana ilość ćwiczeń dla osób starszych, jest taka sama, jak w przypadku osób w wieku 18 - 64 lat - co najmniej 150 min w tygodniu (około 30 minut do 5 dni w tygodniu) o umiarkowanej intensywności aktywności fizycznej. Jednak większość osób starszych nie są bliskie spełnienia tych zaleceń. motywacja starszego dorosłego do uczestnictwa w aktywności fizycznej zależy od różnych postaw osobistych, odpowiednie możliwości i szerszych czynników środowiskowych. Istnieje również pewne dowody na to, że osoby starsze nie są zmotywowani do udziału w działaniach siły i równowagi jako sposób unikania upadków. Starsze osoby będą jednak podejmować takich działań, jeśli wiedzą, działania te przyczynią się do utrzymania ich niezależności i pozwolić im pozostać zaangażowane w działania, które są integralną częścią aktywnego późniejszym życiu. Dlatego skuteczne motywowanie osób starszych do aktywności fizycznej są absolutnie konieczne. 

Indywidualna motywacja do uczestnictwa w aktywności fizycznej zależeć będzie od:

• pozytywne nastawienie do aktywności fizycznej

• wiara w korzyści płynące z aktywności fizycznej

• poczucie ufności, sukcesu i osiągnięcia

• wiara w zdolności czyjegoś być aktywny (własnej skuteczności)

• działania, które są zgodne z osobistych celów, tożsamości i stylu życia

• wsparcie społeczne od przyjaciół, kolegów i rodziny. 

Konsekwencje bezczynności i siedzący tryb postępowania

Dowody wskazują na poziom aktywności fizycznej wśród osób starszych 65+ lat są niskie i osiadłych wzrasta zachowanie wraz z wiekiem. Wiele osób starszych spędzić dziesięć lub więcej godzin dziennie siedząc lub leżąc, co czyni je najbardziej osiadłych populacji o połowę spadku fizycznej związanej z procesem starzenia się może być spowodowane brakiem aktywności fizycznej. Bez regularnych ćwiczeń, osoby w wieku powyżej 50 lat mogą skorzystać z szeregu problemów zdrowotnych, w tym:

Zmniejszenie masy mięśniowej, siły i wytrzymałości fizycznej
Zmniejszona wytrzymałość kości
Zmniejszone koordynacja i równowaga
Zmniejszone stawów elastyczność i mobilność
Zmniejszone układu krążenia i układu oddechowego
Zwiększone ciśnienie krwi
Zwiększony poziom tkanki tłuszczowej
Zwiększona podatność na zaburzeń nastroju, takich jak stany lękowe, depresja
Zwiększone ryzyko wystąpienia różnych chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób metabolicznych i udaru mózgu.

Korzyści płynące z aktywności fizycznej dla osób starszychStarsze osoby mogą korzystać z regularnej aktywności fizycznej. Aktywność fizyczna nie musi być uciążliwy dla osiągnięcia korzyści zdrowotne. Starsze osoby mogą uzyskać znaczne korzyści zdrowotne z umiarkowaną ilością aktywności fizycznej, najlepiej codziennie. Umiarkowany poziom aktywności można uzyskać w dłuższych sesjach umiarkowanie intensywnych działań (takich jak chodzenie) lub w krótszych sesjach ostrzejszych działań (takich jak szybkie chodzenie). Świadczenia zdrowotne mogą być uzyskane dzięki większej ilości aktywności fizycznej, albo przez zwiększenie czasu trwania, intensywność i częstotliwość. Ponieważ zwiększa ryzyko urazów na wysokim poziomie aktywności fizycznej, należy zachować ostrożność, aby nie angażować się w nadmiernej ilości aktywności. Wcześniej osiadłe osoby starsze, które zaczynają programów aktywności fizycznej powinny zacząć krótkich odstępach umiarkowanej aktywności fizycznej (5-10 minut) i stopniowo budować na żądaną kwotę.Według National Institute of Aging, ćwiczenia nie tylko dla seniorów w młodszej grupie wiekowej. Ludzie, którzy są 80, 90 lub starsze mogą również korzystać znacznie od aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia mogą zapobiec lub opóźnić niektóre choroby i niepełnosprawności, jak wiek ludzi. W niektórych przypadkach może poprawić zdrowie i niezależność dla osób starszych, które mają już chorób i niepełnosprawności, jeśli jest to zrobione w dłuższej perspektywie, regularnie.Niektóre z wielu korzyści płynących z regularnych ćwiczeń dla osób starszych należą:Bone - gęstość kości zaczyna spadać po 40 roku życia, ale ta strata przyspiesza w wieku około 50 lat. W związku z tym utraty kości, osoby starsze są bardziej podatne na złamania kości. Ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć ryzyko utraty masy kostnej i osteoporozy i poprawę równowagi i koordynacji, które mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo upadku. ćwiczenia obciążonych, w szczególności pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i silne.
Muscle - ilość i wielkość mięśni zmniejsza się wraz z wiekiem. Niektóre badania sugerują, że przeciętny organizm traci około 3 kg masy mięśniowej co dekadę od wieku średniego. Włókna mięśniowe, które wydają się być najbardziej dotknięte są te z "szybkim skurcz" (fazowy) odmiany, które regulują siłę i szybkiego skurczu. Istnieją dowody na to, że zmiany te są związane z siedzącym trybem życia, a nie wiek. Masa mięśni może zwiększyć starszej osoby po regularnego wykonywania na stosunkowo krótki okres czasu.
Stawów - stawy ciała wymagają regularnego ruchu pozostanie jędrna i zdrowa. W szczególności osoby z zapaleniem stawów mogą korzystać z tlenowych i wzmocnienie programów ćwiczeń
Serce i płuca - umiarkowana intensywność ćwiczeń jest najbardziej korzystne, na przykład wykonując około 70 procent jednostki maksymalnego tętna (220 uderzeń na minutę minus wiek). Badania pokazują, że krążeniowo ćwiczeń trwa dłużej, aby osiągnąć w starszej osoby niż młodego człowieka, ale korzyści fizyczne są zbliżone. Niezależnie od wieku, ludzie są w stanie poprawić swoją sprawność krążenia poprzez regularne ćwiczenia. Ćwiczenia są korzystne zmniejsza ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca i rozwoju nadciśnienia tętniczego.
Korpus poziom tłuszczu - prowadzenie zbyt tłuszczu jest związane z szeregiem chorób, w tym chorób układu krążenia i cukrzycy. Regularne ćwiczenia spala kilodżuli, zwiększa masę mięśniową i przyspiesza przemianę materii. Wszystkie te zmiany fizjologiczne pomaga starsza osoba utrzymać odpowiednią wagę do swojego wzrostu i budowy.
Zwiększenie zdolności umysłowe - ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do wszystkich części ciała, w tym mózgu, a może nie wspierać wzrost komórek. Ćwiczeń jest korzystne w zapobieganiu demencji i choroby Alzheimera. Zmniejsza objawy lęku i depresji i sprzyja poprawę nastroju i poczucie dobrego samopoczucia
Zapobieganie chorobom - trening może opóźnić lub zapobiec wielu chorób związanych z procesem starzenia się, takich jak cukrzyca, rak jelita grubego, choroby serca, udaru mózgu i innych, a może zmniejszyć ogólny zgonów i hospitalizacji ceny, zgodnie z National Institute of Aging.
Poprawa healing- urazy i rany goją się dłużej, jak wiek ludzi. Regularne ćwiczenia przez osoby starsze może przyspieszyć proces gojenia ran aż o 25 procent.

Według American Academy of Family Physicians prawie wszyscy starsi ludzie mogą korzystać z dodatkowej aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia chroni przed przewlekłą chorobą, poprawia nastrój i obniża prawdopodobieństwo kontuzji.